ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ПРОМИСЛОВОГО СХРЕЩУВАННЯ У М’ЯСНОМУ КРОЛІВНИЦТВІ
Анотація
Результатами досліджень встановлено, що найвищою багатоплідністю характеризувалися кролиці каліфорнійської породи при схрещуванні з самцями породи паннон білий та новозеландської білої. Хоча різниця виявлена і невірогідною, вони перебільшують чистопородних кролів новозеландської білої породи за показником багатоплідності на 0,5 та 0,4 голови. Застосування самців породи каліфорнійська та новозеландська біла при схрещуванні із кролицями породи паннон білий не сприяв збільшенню багатоплідності кролиць та іншим відтворювальним якостям, різниця між всіма показниками невірогідна.
З метою покращання показників відтворювальних якостей високопродуктивних порід кролів доцільно використовувати такі дво- та трипородні поєднання: Кл×ПнБ та Кл×НзБ; 1⁄2Кл1⁄2НзБ×ПнБ та 1⁄2Кл1⁄2ПнБ×НзБ.
За показниками відгодівельних ознак найкращим виявилося поєднання 1⁄2Кл1⁄2ПнБ×НзБ. Молодняк на дорощуванні та відгодівлі витрачав на 0,6 к.од. менше, ніж чистопородні однолітки. Вік досягнення забійної кондиції зменшився на 6,3 доби, а середньодобовий приріст збільшився на 6,0 г. Вірогідна різниця спостерігалася також у поєднанні 1⁄2Кл1⁄2НзБ×ПнБ.
Отже, результати промислового схрещування гарантують підвищення середньодобового приросту на дорощуванні на 3,6...6,0 г із скороченням віку досягнення забійної кондиції (3,0 кг живої маси) на 3,9...6,3 доби і витрат кормів на 1 кг приросту на 0,5...0,6 к.од.
Таким чином, на основі проведених досліджень обґрунтована доцільність використання кролів порід білий паннон та новозеландська біла у регіональних системах схрещування. Виявлені кращі поєднання порід кролів (1⁄2Кл1⁄2ПнБ×НзБ та Кл×ПнБ, а також 1⁄2Кл1⁄2НзБ×ПнБ та Кл×НзБ) доцільно впровадити в практику роботи товарних господарств, це дасть змогу додатково отримати прибавку продукції, що значно підвищить економічну ефективність даної галузі.