РОЗРОБЛЕННЯ РЕЦЕПТІВ ПОВНОРАЦІОННОГО КОМБІКОРМУ В УМОВАХ ІНТЕНСИВНОГО ВИРОБНИЦТВА КРОЛЯТИНИ
Анотація
У статті наведені матеріали щодо розроблення повнораціонних рецептів комбікорму в умовах інтенсивного виробництва кролятини, побудованих на використанні програми Microsoft Excel. В основу нормування годівлі кролів взяті норми, схвалені VIII Міжнародним конгресом з кролівництва (2004 р.). У рецептах не використовуються корми тваринного походження. Рецепти комбікорму розроблені для молодняку у віці 18-42 та 42-70 днів, дорослого маточного стада за умови інтенсивному відтворенні (більше 50 кроленят на самку), напівінтенсивного (менше 40 кроленятна самку), а також єдиного корму для всіх статевовікових груп кролів. Нормування проводилось за вмістом обмінної енергії кролів, сирого протеїну, сирого жиру, сирої клітковини, лізину, метіоніну+цистину, треоніну, триптофану, кальцію, фосфору, натрію, калію, магнію та сірки. Збагачення комбікорму вітамінами та мікроелементами відбувалось за рахунок застосування преміксу.
Установлено, що найбільш «концентрованою» поживністю характеризувався корм для годівлі маточного стада при інтенсивному відтворенні, яка досягалась за рахунок підвищених обсягів уведення в рецепт соєвої та соняшникової макухи. При напівінтенсивному відтворенні (менше 40 кроленят на самку) аналогічний рецепт містив менше обмінної енергії – на 3,0%, сирого протеїну – на 3,4%, сирого жиру – на 6,0%, лізину – на 6,1% і треоніну – на 1,5%.
Поживність єдиного універсального корму для всіх статевовікових груп становила: обмінної енергії – 9,9 МДж, сирого протеїну – 162,9 г, сирого жиру – 38,8 г, сирої клітковини – 149,7 г, лізину – 7,8 г, метіоніну+цистину – 6,2 г, треоніну – 6,5 г, триптофану – 2,2 г, кальцію – 11,2 г, фосфору – 5,0 г, натрію – 2,1 г, калію – 7,5 г, магнію – 3,0 г і сірки – 2,2 г. Його поживна цінність нижча, ніж для годівлі маточного поголів’я при інтенсивному відтворенні: по обмінній енергії – на 4,8%, по сирому протеїну – на 2,1%, по сирому жиру – на 8,5%, лізину – на 10,3%, метіоніну+цистину – на 1,6%, треоніну – на 5,8%, триптофану – на 4,3%, кальцію – на 6,7%, фосфору – на 10,7% та сірки – на 47,6%.
Результати досліджень щодо розроблення рецептів повнораціонного гранульованого комбікорму за міжнародними нормами при інтенсивній технології виробництва крільчатини засвідчили про можливості застосування розрахункових таблиць Excel, що, в свою чергу, дає можливість вільного доступу фахівців до відповідних розрахунків без використання високовартісних спеціалізованих програм. Розробку рецептів можна проводити в Excel як на персональних комп’ютерах, так і на планшетах чи смартфонах, які працюють на андроїді. Такі рецепти комбікорму без уведення інгредієнтів тваринного походження можуть бути використані на кролефермах в умовах інтенсивного виробництва, що, в свою чергу,
сприятиме поліпшенню епізоотичної ситуації та підвищенню кулінарно- технологічних показників м’яса.